چگونه کار می کند؟

ما در این مقاله سعی می کنیم به صورت بسیار ساده آنچه در دینامیک آی پی اتفاق می افتد را توضیح دهیم و از اصطلاحات فنی بپرهیزیم.

در ابتدا لازم است چند کلمه کلیدی را توضیح دهیم :

1- آی پی : هر رایانه (مودم ) بعد از اتصال به اینترنت توسط تامین کننده یک نشانی دریافت می کند که این نشانی بصورت چهار قسمتی است که هر قسمت شامل اعداد است از 0 تا 255 بطور مثال 5.250.113.166 که بطور مستقیم به رایانه (مودم ) شما اشاره می کند. و در تمام جهان یکتا است. ( اطلاعات بیشتر )

2- سرور Dynip  : سرور های ما وظیفه دریافت و ذخیره آی پی رایانه (مودم ) شما را دارد و در زمانی که آن را درخواست می کنیم دوباره باز می گرداند.در واقع سرور های ما فقط DNS  سرور هستند.

3- هاست : نام رایانه شما که در زمان ایجاد آن را بطور دلخواه انتخاب می کنید. و در واقع جایگزین آی پی شما می شود. مثلا example  جایگزین آی پی در مثال قبل می باشد.

4- کاربر : خود شما و یا کسانی که شما می خواهید از هاست شما استفاده کنند.

حال به نمودار زیر توجه کنید:

نمودار دینامیک آی پی

در ابتدا پس از ثبت هاست و فعال سازی آن شما باید نرم افزار را بر روی یکی از رایانه های خود که به اینترنت متصل است نصب کنید .( راهنمای نصب و راه اندازی )

سناریو  :

کاربر با استفاده از مرورگر آدرس http://example.dynip.ir را درخواست می کند . در اینجا درخواست کاربر برای سرور های ما ارسال می شود . سرور ما نیز بلافاصله با توجه به آنکه آی پی رایانه شما را قبلا ذخیره نموده است کاربر را به رایانه شما هدایت می کند بدون آنکه کاربر از آی پی شما اطلاعی داشته باشد یا حتی متوجه شود که به رایانه شما متصل شده است.

دانلود pdf فایل مقاله