رایانش ابری خصوصی در دسترس و ارزان در ایران

رایانش ابری یعنی چه؟

رایانش ابری مدلی است برای فراهم كردن دسترسی آسان بر اساس تقاضای كاربر از طريق شبكه به مجموعه‌ای از منابع رایانشی قابل تغيير و پیکربندی (مثل: شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها) که اين دسترسي بتواند با کمترین نياز به مديريت منابع و یا نیاز به دخالت مستقيم فراهم‌کننده سرویس‏ به سرعت فراهم شده یا آزاد (رها) گردد.

این تعریف اگر چه بسیار فنی است اما تا حدی بیانگر نیاز های امروزه جامعه می باشد . در این روزها آنقدر تکنولوژی پیشرفت کرده است که دیگر روش های قدیمی پاسخ گوی نیاز ها نیست. بارها شده است که ما نیاز داریم تا سرویسی را در هر جا که بخواهیم همرا داشته باشیم و یا اگر می شد به فایل های خود در رایانه شخصی در هر جا دسترسی داشته باشیم .آیا تا به حال نشده که بخواهید در هر زمان و مکان به یکی از سرویس های زیر دسترسی داشته باشید:

  •  دوربین های امنیتی منزل و یا محل کار
  • به سیستم اتوماسیون دفتر محل کار خود دسترسی داشته باشید
  • به کارمندان خود دور کاری بدهید.
  • فایل های خود در رایانه شخصی دسترسی داشته باشید.
  • سایت شخصی خود را با هزینه کمتر داشته باشید. ( کار در منزل ، شرکت های کوچک و برنامه نویسان)
  • سرور شخصی تحت توسعه خود را داشته باشید (جهت برنامه نویسان و دانشجویان)
  • سیستم حضور و غیاب در قسمت مختلف یک شهر

این ها بخش کوچکی از کاربرد های امروزه است که نیاز است تا ابزاری ایجاد شود برای دسترسی آسان.

همانطور که می دانید در دنیای اینترنت هر رایانه یک نشانی عددی دارد که آن را IP می نامیم.این عدد دارای 4 قسمت است که هر قسمت می تواند از 0 تا 255 باشد که البته دارای قواعد خاصی برای ایجاد است که مورد بحث ما نیست . حال در نظر بگیرید که رایانه شخصی شما و یا سرور اداره و یا هر وسیله ای دیگری  با یک خط پر سرعت به اینترنت متصل می باشد . در این صورت یک IP  به مودم شما از طرف تامین کننده اینترنت اختصاص می یابد مثلا 5.2.25.1 . در این صورت برای دسترسی شما باید همواره این شماره را در تبلیغات خود و یا در ذهن خود بسپارید که تقریبا غیر ممکن است.این مشکل کوچک است در صورتی که شما مجبور نباشید هر از چند گاهی یک عدد دیگر را به ذهن خود بسپارید به دلایلی چون  نداشتن آی پی استاتیک - دینامیک آی پی : هر گاه مودم اتصالش قطع شود آی پی دیگری به مودم شما اختصاص می یابد - ،تعویض سرویس اینترنت ، تعویض تامین کننده اینترنت و ده ها مشکل دیگر ...

حال اگر به جای این عدد یک نام داشت که اولا با کار شما بی ربط نباشد دوما در صورتی که آی پی عوض شد بصورت هوشمند تشخیص دهد و به آی پی جدید متصل شود! بطور مثال نام شرکت شما example  باشد می توانید بصورت example.dynip.ir  به رایانه شرکت خود دسترسی داشته باشید.و این همان رایانش ابری خصوصی است و اکنون کافیست مودم خود را تنظیم کنید تا سرویس رایانش ابری خود را داشته باشید.

comments powered by Disqus