چرا دینامیک آی پی

برای اولین بار در ایران  شرکت تراشه طلایی اقدام به راه اندازی سرویس Dynamic DNS   با نام دینامیک آی پی DynIP.ir نموده است.شاید این سوال بوجود بیاید که با توجه به آنکه شرکت های بسیاری در خارج از ایران این سرویس را ارائه می دهند چه دلیلی برای ارائه آن توسط یک شرکت ایرانی می باشد. دلایل آن را بصورت مختصر در ذیل توضیح می هیم

سرویس دینامیک آی پی( DynIP) موضوع و خدمت جدیدی نیست اما نکته ای که ایجاد و ارائه آن را در ایران منطقی می کند این است که ارائه دهندگان این سرویس ( شرکت هایی نظیر DDNS) در کشورهای اروپایی و آمریکایی قرار دارند و امکان ارتباط با  آن شرکت ها برای افراد ایرانی غیر ممکن است . این ارتباط هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ مالی در محدودیت است ، بعضی از این شرکت ها به ایرانیان خدمت ارائه نمی کنند و آنهایی هم که تمایل خود را نشان    می دهند خدمات خود را به دلار و یورو قیمت گذاری می کنند و پرداخت هزینه به دلار برای ایرانیان به سادگی امکان پذیر نیست . در ضمن اگر این امکان نیز وجود داشته باشد قیمت خدمات بعد از تبدیل برای ایرانیان بطور چشمگیر و غیر منطقی افزایش می یابد . بطور مثال اگر 8 دلار در ماه برای این سرویس در نظر گرفته شده باشد این مبلغ برای کشورهای اروپایی و آمریکایی ناچیز است در صورتی که بعد از تبدیل به ریال مبلغ 470000 ریال ( در زمان نگارش مقاله ) برای ایرانیان غیر منطقی و گران می باشد.

بنابر دلایل ذکر شده تصمیم گرفتیم یک سرویس ایرانی جهت رفع این نیاز ایرانیان راه اندازی کنیم . در حال حاضر این سرویس با قیمت بسیار پایین 50000 ریال در ماه برای تمامی ایرانیان در دسترس است .و پرداخت مالی آن نیز از طریق تمامی کارت های بانکی در دسترس به آسانی امکان پذیر است.

همانطور که می دانید در سیستم های دینامیک DNS یک نرم افزار بروز کننده آی پی وظیفه بروز نمودن آی پی سرور  DNS   را بر عهده دارد . در سرویس DynIP.ir  این نرم افزار بسیار کم حجم با استفاده از Microsoft .net 2  آماده شده است و در دسترس کاربران آن قرار دارد.

دلیل دیگر ایجاد این سرویس در ایران شیوه ارائه اینترنت در ایران می باشد همانطور که می دانید در ایران شرکت های ارائه کننده اینترنت سیاست های پیچیده ای در این راستا دارند که می توان گفت باعث ایجاد مشکلاتی می شود بطور مثال شرکت های ارائه دهنده آی پی استاتیک را بر روی پلن اینترنت نا محدود خود ارائه نمی دهند و در صورتی که بخواهند این کار را کنند هزینه بسیار گزافی در این راستا طلب می کنند. در صورتی که با استفاده از دینامیک آی پی براحتی می توانید بر این مشکل فائق آمد.

دلیل دیگر استفاده از سررورهای داخلی در ارائه خدمات به ارباب رجوع در ادارات و شرکت ها و دانشگاه ها می باشد. در این حالت بدلیل استفاده از آی پی ارباب رجوع دچار مشکل سر در گمی می شود چرا که نمی تواند این عدد آی پی را به حافظه بسپارد در صورتی که از دینامیک آی پی استفاده بشود مانند سایر خدمات این دامنه برای همه کاربران قابل یادگیری و به خاطر سپردن است.

این دلایل و دلایل بسیار زیاد دیگری وجود دارد برای استفاده از دینامیک آی پی که نیاز آن را بیش از پیش نشان میدهد.

 

comments powered by Disqus